Mire érdemesebb odaadni ezt a pénzt? Termelő beruházásra?
Új, nem pedig közismert, elterjedt dologra. Sokan új vállalatirányítási rendszert (vállalati erőforrás-tervezés – ERP) vezetnek be, és arra kapnak támogatást. Ez szintén nem innováció. Újdonság, ha egy magyar gépgyártó olyan gépsort szeretne kitalálni, amellyel fel lehet venni a versenyt a vezető olasz és német tésztagyártókkal. Másoljuk le egy kicsit őket, találjunk ki jobb gépet, készítsük el, és vegyék meg a magyar tésztagyártók! Az unióból érkező temérdek pénzből ne német vagy francia gépet vegyünk, hiszen akkor a pénz ahogy bejön, már ki is megy. Csakhogy sok esetben nincs magyar termék. Az építőipari beruházás is csak egy évre dobja meg a GDP-t, ellenben ha valaki vesz egy gépsort, az a következő öt-tíz éven át folyamatosan termel rajta valamit. Egy új stadion építése költség, de a fenntartása is az. Jó, hogy felújítják a budai Várat, de a következő években ne a látványberuházásokat vegyük előre! 2021–2022-ben a pénzt olyan cégeknek kell adni, amelyek itt adnak munkát, itt termelnek, majd adót fizetnek – és abból lehet ismét építeni.
Tehát az uniós pénzek visszafolynak nyugatra?
Több mint a fele. Kilencvenöt százalékban nyugati gépeket vásárolnak belőle.
Mi marad ebből Magyarországon?
A bérköltség, és ha még a tégla is német, akkor szinte semmi más. Ha viszont mi gyártjuk a gépeket, akkor uniós pénzből megerősödhet a később exportra törő cég. A bejövő összeg nagy részét Magyarországon kell tartani. Ehhez nagyban kell gondolkodni. Legyen néhány kiválasztott, támogatott termelőcég, amelyet nem politikai, hanem érdemalapon választunk ki! Ez jelentős eredményeket hoz majd harmincéves távlatban.
Csakhogy ez sokaknak nem tetszene.
Oké, de akkor ne menjünk előre sehová! Említek egy pozitív példát. A fertőtlenítőszer nagy részét eddig Németországból importáltuk.
Majd pár hét alatt elértük az Innovációs és Technológiai Minisztérium szervezésével, hogy önellátóvá váljunk.
Van egy nagy hazai gyártó, tíz éve ismeretlen szegedi vállalkozás volt, nincs bekötve sehová, senkihez. Iparági szereplő, korábban krémeket gyártott. Ki kell választani azt a céget, amely nagyon akar, és tudása is van hozzá. Ilyen társaságoknak adjon az állam pénzt, azok pedig építsenek gyárat. Ha bármi történik, máris önellátók vagyunk.